Glośniki Edifier Studio S1000

Czy moc głośników ma znaczenie?

Dla mniej doświadczonych miłośników muzyki moc bardzo często pozostaje najważniejszym parametrem, na który należy zwrócić uwagę. Czym tak naprawdę jest moc głośnika i jakie ma znacznie podczas słuchania ulubionej muzyki?

W przypadku głośników mówimy zawsze o maksymalnej mocy elektrycznej, którą możemy dostarczyć do głośnika, aby nie przeciążyć kolumny. Podczas pracy głośnika energia elektryczna zamieniana jest na dwie wielkości – ciepło i dźwięk, jednakże w przypadku dźwięku jest to niewielki procent energii. Warto zaznaczyć, że moc głośnika jest wartością zmienną. W trakcie słuchania ustalona przez producenta wartość ulega zmianie. Dlaczego tak się dzieje? Podczas słuchania cewka głośnika nagrzewa się bardzo szybko a pozostałe części zdecydowanie wolniej. Z czasem również części wokół cewki stają się gorące, przez co moc głośnika ulega zmniejszeniu. W sklepach ze sprzętem hi-fi najczęściej możemy znaleźć głośniki o zamkniętej obudowie lub bass-reflex (głośnik umieszczony w komorze wentylowanej). Tego typu sprzęt oferuje jedynie 2% mocy akustycznej, co jest wartością stosunkowo małą. Niektóre modele oferują jeszcze mniejszą moc akustyczną rzędu 0,1%. Z powyższych informacji wynika zatem, że użyteczność akustyczna głośnika jest niska i nie odgrywa aż tak dużego znaczenia.
Zatem jakim kryterium należy się wspomóc podczas kupna głośników?


Widok głośnika

O wiele większe znaczenie odgrywa efektywność SPL (Sound Pressure Level), czyli poziom ciśnienia akustycznego [dB/W/m] oraz wzmacniacz. SPL w zasadniczy sposób wpływa na głębię, dynamikę i czystość dźwięku. Przeważnie użyteczność głośników o zamkniętej obudowie lub bass-reflex zawiera się w przedziale od 86dB do 89dB, co zapewnia zadowalający efekt w pomieszczeniach o metrażu około 20m2 i wzmacniaczu o mocy 20W. Zapis przedstawiający przykładową użyteczność wygląda następująco: 86dB/1W/1m. I tak głośnik o SPL równym 86dB jest dwukrotnie cichszy niż sprzęt z SPL rzędu 89dB. Zatem drugiemu głośnikowi wystarczy wzmacniacz oferujący dwukrotnie mniejszą moc. Co więcej słyszany dźwięk pozostaje czystszy i bardziej dynamiczny!

Oczywiście, lepiej nabyć kolumny o większej mocy niż mniejszej, jednak o wiele większe znaczenie ma wysoka efektywność. Dzięki niej nie musimy kupować wzmacniacza o dużej mocy. Musimy jednak być czujni, gdyż część producentów zawyża efektywność sprzedawanych głośników!

Udostępnij ten post:

23 października 2016
0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *