Głośniki komputerowe Edifier S760D

Jak rozmieścić głośniki kina domowego?

O tym jak ważną kwestią pozostaje prawidłowe rozmieszczenie głośników wie każdy akustyk, mający na co dzień kontakt ze sprzętem o naprawdę olbrzymiej mocy. Oczywiście ustawianie zestawu głośników kina domowego nie można przyrównać do nagłaśniania hali koncertowej, niemniej jednak jest to trudne i wymagające sporej ilości wolnego czasu zadanie. Aby cieszyć się zadowalającym dźwiękiem należy zainwestować w zestaw składający się najlepiej z 5 lub 7 głośników. Większa ilość głośników pozwoli uzyskać efekt dźwięku przestrzennego, podczas oglądania filmu poczujemy się jak w prawdziwym kinie. Przykładowy schemat rozmieszczenia głośników przedstawimy na komplecie głośników 5.1. Przypomnijmy zestaw 5.1 posiada głośnik centralny, dwa głośniki frontowe (prawy i lewy), dwa głośniki satelity oraz subwoofer.

Głośniki Edifier Luna Theatre E255


Zacznijmy po kolei, głośnik centralny jak wskazuje na to nazwa, ustawiamy na wprost miejsca z którego będziemy śledzić losy bohaterów ulubionych filmów. Sprzęt możemy położyć pod telewizorem lub nad nim zawiesić. Zarówno pierwsze jak i drugie rozwiązanie oferuje jak najbardziej odpowiedni dźwięk. Pamiętajmy o jednej rzeczy – zawieszony nad ścianą głośnik należy delikatnie pochylić w dół, aby dźwięk swobodnie mógł dotrzeć do odbiorcy.

Następnie rozmieśćmy głośniki frontowe . Tutaj przyda się miarka oraz odrobina przestrzennej wyobraźni. Kolumny umieszczamy w równej linii – jedną po prawej a drugą po lewej stronie telewizora. Minimalny odstęp pomiędzy głośnikiem a kolumną powinien wynosić nie mniej niż 30 cm. Nie zapominajmy również o niezbędnym dystansie między kolumną i boczną ścianą. Tutaj potrzebujemy około 0,5 m wolnej przestrzeni. Jeśli znajdziemy już odpowiednie miejsce, ustawione kolumny należy ustawić pod lekkim kątem w stosunku do kanapy.

Miejsce głośników efektowych jest tuż za naszymi plecami. Oczywiście i tutaj głośniki należy skierować w stronę słuchacza oraz ustawić je na odpowiedniej wysokości. Zasada jest bardzo prosta - im większy pokój, tym głośniki zawieszamy wyżej. Optymalna wysokość powinna wynosić około 0,5 m nad naszą głową. Podczas rozmieszczania kolumn możemy jak najbardziej wykorzystać półki, meblościanki czy profesjonalne stojaki na głośniki.

Głośniki Edifier Luna Theatre E255


Ostatnim elementem kina domowego pozostaje głośnik basowy . Tutaj zbyt dużej filozofii nie ma, gdzie postawimy będzie dobrze, choć pamiętajmy o 3 zasadach:
  • Głośnik basowy stojący na środku pomieszczenia oferuje większa precyzję niskich tonów kosztem ich mocy.
  • Miejsce zbyt blisko ściany skutkuje mocniejszym „dudnieniem” ale i mniejszą precyzją
  • Podobny efekt otrzymamy stawiając subwoofer w kącie pokoju.
 
Powyższy schemat choć uniwersalny może wymagać małej korekty w zależności od pomieszczenia. Czasem po prostu może zabraknąć nam miejsca i będziemy zmuszeni rozstawić kolumny w nieco większym zagęszczeniu. Podczas ustawiania najlepszym sposobem pozostaje metoda „prób i błędów” oraz manipulacja potencjometrem.

Udostępnij ten post:

24 października 2016
1

Jedna odpowiedź do “Jak rozmieścić głośniki kina domowego?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *