Recenzja głośników Edifier R2600

Zapraszamy do oglądania wideo!

W ostatnich latach chiński producent wcale nie próżnował i uraczył wszystkich miłośników muzyki nowymi zestawami głośników. Model R2600 dostępny jest już na rynku 2 lata i od tego czasu zyskał sporą grupę sympatyków. Sprawdźmy zatem co oferuje dziecko chińskiego producenta.

Zestaw głośników Edifier R2600 został zaprojektowany z myślą o słuchaniu muzyki w domowym zaciszu, ale bez przeszkód można go zastosować w powierzchniach o większym metrażu. Komplet składa się z dwóch wolnostojących kolumn o wymiarach 218x279x370 mm. A jeśli już mowa o gabarytach łączna waga zestawu waży około 15 kg, przy czym waga kolumny aktywnej i pasywnej jest różna.
Na początku zostawmy na chwilę parametry techniczne i skupmy się na aspektach wizualnych. Kolumny wykonano z powszechnie już stosowanej płyty MDF, wzbogaconej okleiną imitującą naturalne drewno w kolorze czarnym. Przednią część kolumny zabezpiecza maskownica wykonana z czarnego, drobnego włókna syntetycznego. Miłym akcentem pozostaje również drobne, posrebrzanego logo producenta. Całość prezentuje się naprawdę okazale oraz zgrabnie.

Design głośników Edifier R2600


Niewątpliwie wykonie głośników jest ważne, ale o wiele ważniejszą kwestią pozostają możliwości dźwiękowe. I tak, pod maskownicą znajdziemy dwa głośniki o średnicy 25 mm (tweeter) i 178 mm (woofer). Mniejszy głośnik odpowiada za tony wysokie, z kolei większy za średnie i niskie. Dodatkowym atutem woofera jest jego karbowana, srebrzysta membrana. Producent otwór BassReflex umieścił w dolnej części obudowy, w wersji R2600 Plus port BR znajduje się z tyłu. Kolumna aktywna w bocznej części posiada panel sterujący umożliwiający regulację trzech parametrów: tonów niskich i wysokich w zakresie +/- 6 dB oraz siły dźwięku/źródła wejścia. Gałki pozwalają na precyzyjne dobranie pożądanych parametrów, a dostęp do nich nie sprawia większych trudności. Osobiście należę do grona osób raczej wygodnych i wszelkich regulacji dokonuję z użyciem pilota. Dołączony do zestawu pilocik działający na podczerwień spełnia swoją rolę w 100%. Pilocik to bardzo dobre określenie, gdyż jego długość wynosi raptem 11 cm. Dla mnie miły ukłon producenta w stronę nieco wygodniejszych klientów.

Edifier R2600 - widok pilota
A jak wygląda kwestia portów i okablowania?
Większych uwag nie mam, choć na jedną rzecz muszę zwrócić uwagę, ale o tym za chwilę. Z tyłu kolumny aktywnej znajdziemy dwa porty RCA, dzięki czemu możemy podłączyć dwa niezależne od siebie źródła dźwięku. Kolumny posiadają również wbudowane na stałe kable, co jest niestety troszkę uciążliwe. Kabel łączący z sobą kolumny (XLR 5-pin) wykonano solidnie, jednakże jego bolączką jest długość. Wbrew pozorom 2,8 m to nie tak dużo przy rozmieszczaniu kolumn. Kabel zasilający jest jeszcze krótszy (1,6 m), ale wystarczy dokupić przedłużacz i problem krótkiego kabelka mamy z głowy ;).

Widok okablowania głośników Edifier R2600


Napisałam nieco już o samym wykonaniu i specyfikacji, najwyższa pora ocenić najważniejszą część – brzmienie, a te jest bardzo dobre! Oferowana przez zestaw moc 124W w zupełności wystarcza. Kolumny bez przeszkód generują dźwięk w pełnym zakresie oraz sprawdzają się podczas słuchania skrajnych gatunkowo utworów. Bezwzględnie należy pochwalić niskie i środkowe tony. Fani cięższego brzmienia oraz muzyki klasycznej z pewnością będą usatysfakcjonowani. Dźwięk wyróżnia dosadność, ciężkość i pełność, w żadnym wypadku nie uświadczymy tzw. płytkiego lub kartonowego brzmienia. Słuchając utworów bez większych trudności wyróżnimy poszczególne instrumenty, nie ma mowy o kakofonii. Napotykając się na różne recenzje na rodzimych i zagranicznych portalach można napotkać drobne uwagi w stosunku do tonów wysokich. Osobiście żadnych negatywnych wrażeń z tonami wysokimi nie mam, choć może zależeć to od innych kwestii np. słuchanego utworu czy sprzętu z którego słuchamy muzyki. Komplet Edifier R2600 bez przeszkód można podpiąć do telewizora czy komputera, aby otrzymać atrakcyjną jakość dźwięku. Sprawia to, że jest to sprzęt zarówno dla kinomanów, graczy i melomanów.

Podsumowując, Edifier R2600 zaskoczył mnie bardzo pozytywnie. Dźwięk jest przyzwoity, zarówno w trakcie cichego jak i głośnego słuchania. Minimalistyczny wygląd głośników prezentuje się dobrze, a jakość materiałów w żadnym wypadku nie należy się martwić. Chiński producent wypuścił na rynek całkiem zgrabny i udany model, którego zakup warto rozważyć. Moja ocena 9/10.


Więcej testów dostępnych na stronach:

Benchmark.pl
Zakupek.pl
Applesauce.pl
Videotesty.pl

A sam produkt dostępny jest na stronie:

Edifier.com.pl

Udostępnij ten post:

25 października 2016
0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *